Yimou Zhang
張藝謀

Zhang YimouĶīnaDzimšanas datums: 14.11.1951
Dzimšanas vieta: Xi`an, Shaanxi, Ķīna
Pazīst arī kā: Zhāng Yìmóu, Yi-Mou Zhang, 张艺谋
Lomas: Režisors (4) / Scenārija Autors (2)

Biogrāfija

Zhang Yimou ir dzimis 1951. gada 14. novembrī senā pilsētā Xi`an, kura atrodas Shaanxi provincē, Ķīnā.

Bērnībā Zhang un viņa ģimene piedzīvoja vairākus pazemojumus un apsmiešanu, jo Zhang tēvam bija saikne ar Kuomintang (Nacionālistu) armiju. Zhang bērnība nebija no vieglajām, viņš bija vēl skolnieks, kad aizsākās 1966. gadā Kultūras revolūcija, tās laikā Zhang nācās pamest skolu un doties strādāt fermā.

Kad revolūcija bija beigusies Zhang kļuva par fotogrāfu, iegādājoties savu pirmo kameru 1974. gadā. Nesen režisors atzinās, ka lai iegādātos savu pirmo kameru viņš pat ir pārdevis savas asinis. Vairums fotogrāfiju tika publicētas vietējos laikrakstos, tai skaitā laikrakstā Shaanxi Daily.

1979. gadā Zhang Yimou ar lielā grūtībām un neatlaidību tika uzņemts Pekinas Centrālajā Filmu Akadēmijā, kura tolaik bija vienīgā kino skola visā Ķīnā. Grūtības tikt uzņemtam šajā mācību iestādē sagādāja Zhang vecums, jo viņš bija nedaudz vecāks par pārējiem studentiem. Akadēmijā viņš tika uzņemts tikai tad, kad bija nosūtījis savu profila aprakstu ar fotogrāfijām Kultūras Ministram un tas savukārt devis akceptu.

Zhang savas studijas turpināja līdz 1982. gadam, īpašu uzmanību pievēršot kinematogrāfijas virzienam. 1982. gadā Zhang absolvēja Akadēmiju kļūstot par Ķīnas piektās paaudzes kino radītāju. Šī paaudze ir īpaša ar to, ka tā ir pirmā Ķīnā, kura spējusi pētīt rietumu kino formas un novirzīties no ierūsējušā komunistiskā uzskata par to, ka kino ir jālieto kā propagandas rīks.

Pēc absolvēšanas Zhang tika piesaistīts Guangxi Filmu Studijai, kura atradās Ķīnas dienvidos. Šajā studijā Zhang pildīja operatora un kinematogrāfa darbu. Tajā laikā viņš iepazinās ar tādiem līdzgaitniekiem, kā Chen Kaige un Zhang Junzhao, kuri vēlāk kļuva par labiem Zhang atbalstītājiem un kolēģiem. Veterāns kino radītājs Wu Tianming arī ieinteresējās par Zhang darbu un sāka atbalstīt Yimou centienus.

1984. gadā Zhang piedalās savā pirmajā nopietnajā projektā - darbā “One And Eight”, kurā viņš pildīja mākslinieciskā režisora funkcijas. Vēlāk sadarbībā ar Chen Kaige iznāk darbs “Yellow Earth” (1984), kurš laika gaitā kļuvis par 80-to gadu Ķīnas kino klasiku un kurā Zhang darbojās pie mākslinieciskā noformējuma.

Sadarbība ar Kaige turpinājās un 1985. gadā iznāk darbs “The Big Parade”. Tā paša gada nogalē Wu Tianming uzaicināja Zhang uzņemties filmā “Old Well” pretī apsolot izlīdzēt Zhang režisora amata gaitām.

Rezultātā Zhang ieguva Tokijas Internacionālā Filmu festivāla balvu par labāko aktiera darbu filmā “Old Well” un 1987. gadā Zhang Yimou debitēja režisora amatā uzņemot savu pirmo darbu – kara drāmu “Red Sorghum” ar Gong Li galvenajā lomā.

“Red Sorghum” izvirzīja jauno režisoru pasaules mākslas režisoru priekšpusē, pie tam par savu darbu viņš saņēma apbalvojumu - Berlīnes Zelta Lāci.

Tomēr piektās paaudzes režisoriem negāja viegli, jo tie bieži vien tika apvainoti “nacionālā nihilismā” un “aklā rietumu kino dievināšanā”.

Lai gan Ķīnā nopelts, tomēr 1989. gadā Zhang Yimou uzņēma nākamās filmas “Codename Cougar” un “Ju Dou”, kuru sponsorēja Japānas fondi. “Ju Dou” tika aizliegta izrādīšanai Ķīnā, jo valdība uzskatīja filmu par neatbilstošu vietējiem skatītājiem.

Tomēr tā tika nominēta Oskara balvas saņemšanai kategorijā “Labākā Ārzemju Filma”, tādejādi Zhang kļuva par pirmo Ķīnas režisoru, kurš izvirzīts Oskara balvas saņemšanai. Tomēr režisoram valdība aizliedza doties uz šo balvu ceremoniju.

1991. gadā iznāk filma “Raise The Red Lantern”, kura arī tika sponsorēta no ārvalstu fondiem un ieguva sensacionālus panākumus, vairākas nominācijas un labas kritiķu atsauksmes visā pasaulē. Tomēr tas, ka filma tika sponsorēta no ārvalstu līdzekļiem nepatika Ķīnas valdībai, tādēļ tā aizliedza filmas izrādīšanu pašmājās, bet Honkonga šo filmu izvirzīja kā savu pārstāvi Oskara balvas pasniegšanas ceremonijai.

1992. gadā režisors uzņem filmu “The Story Of Qiu Ju”, kura tika veidota no Ķīnas kompāniju līdzekļiem - valdībai tas patika un filma tika uzņemta ar atzinību, pie tam nezināmu apstākļu dēļ tajā laikā tika noņemti “Raise The Red Lantern” un “Ju Dou” izrādīšanas aizliegumi un beidzot arī režisora dzimtenes skatītāji varēja baudīt šīs filmas.

1994. gadā iznāk nākamais režisora darbs “To Live”. Filma ātri vien nonāca konfliktā ar Ķīnas valdību, jo filmas Honkongas producentu grupa bez Ķīnas valdības atļaujas un cenzūras uzsāka tās izplatīšanu un pārdošanu savā tirgū.

1995. gadā iznāk režisora nākamais darbs “Shanghai Triad”, kurā kārtējo reizi galveno lomu atveidoja Gong Li.

1997. gadā Zhang uzņem filmu “Keep Cool” un lai gan Ķīnas valdība mēģināja tai neatļaut piedalīties Kannu festivālā, tomēr filma piedalījās un ieguva galveno žūrijas balvu.

Tajā laikā pajuka Zhang Yimou ilgā mīlas dēka ar aktrisi Gong Li, jo viņa apprecējās ar Singapūras biznesmeni.

1999. gadā iznāk nākamā Zhang filma “The Road Home”, kurā galveno lomu atveido tolaik vēl nepazīstama aktrise Zhang Ziyi. Filma ieguva panākumus vairākos festivālos un guva kritiķu slavējumus.

Tajā pat gadā iznāk “Not One Less”, bet 2000. gadā režisora nākamā drāma filma “Happy Times”.

2002. gads kļuva par režisora triumfa gadu, jo klajā nāca wuxia drāma “Hero” ar vairākām Honkongas zvaigznēm galvenajās lomās, tai skaitā Jet Li, Maggie Cheung un citām. “Hero” kļuva par vizuālā kino grāvēju iegūstot dažnedažādākās balvas un tiekot ierādītai vispasaules nostūros.

Protams, ka režisors neapstājās un 2004. gadā iznāk vēl viena episka kaujas mākslu filma “House Of Flying Daggers” – filma ieguva ne mazākus panākumus kā “Hero”.

Nesen iznāca režisora jaunākais veikums filma “Riding Alone For Thousands Of Miles”, bet drīz uz ekrāniem varēsim redzēt Zhang Yimou lielbudžeta darbu “The City Of Golden Armor” ar zvaigznēm Yun-Fat Chow un pēc ilga pārtraukuma ar Gong Li galvenajās lomās.

Režisoram ir milzīga apbalvojumu kolekcija un ar saviem darbiem viņš ir pamatīgi ietekmējis Ķīnas un visas Āzijas kino vēsturi, bet režisors darbojas ne tikai pie filmu radīšanas, viņš ir arī režisējis slavenu muzikālo operu - Puccini Turandotu, kura tika izrādīta Aizliegtajā Pilsētā, Pekinā.

Rediģēta: 28.04.2006Zhang Yimou
Darbu Saraksts

Režisors

1. House Of Flying Daggers (2004)
...aka "Lidojošo Dunču Nams"
2. Hero (2002)
...aka "Varonis"
3. Happy Times (2000)
...aka "Laimīgie Brīži"
4. Road Home (1999)
...aka "Ceļa Māja"

Scenārija Autors

1. House Of Flying Daggers (2004)
...aka "Lidojošo Dunču Nams"
2. Hero (2002)
...aka "Varonis"

Galerija
Yimou ZhangYimou ZhangYimou ZhangYimou Zhang
Yimou ZhangYimou ZhangYimou ZhangYimou Zhang
Yimou ZhangYimou ZhangYimou ZhangYimou Zhang
Yimou ZhangYimou Zhang
Atsauksmes datu bāzē: 592
Meklēt atsauksmi:
Laikrādis:

Šodien ir: 2024. gada
15. jūnijs

Ziņu Arhīvs
Jaunpievienotās filmas:
Crows Zero II
Woochi: The Taoist Wizard
Happy Flight
My Darling Is A Foreigner
Instant Numa
Sadarbības Partneri:
Follow amdblv on Twitter
Jaunpievienotās personas:
Takeshi Kitano
Tomoyuki Tanaka
Shinobu Terajima
Masamune Shirow
Aoi Miyazaki
Drīzumā:
Tekken (Japāna)
Iesakām:
Azumi (Japāna)
Azumi
©AMDB 2004-2015


Valid RSS
Valid HTML 4.0 Transitional
[Valid CSS]
Atpakaļ

Par AMDB | Autori | Autortiesības | Atribūtika | RSS | Galvenā