Latvijas Dabas muzejā no 1. līdz 16. septembrim būs skatāma izstāde „8 FUDŽI, 3 KUMEĻI UN NEVIENA BAKLAŽĀNA. JAPĀŅU VALODAS METODISKIE MĀCĪBU LĪDZEKĻI”, kas tapusi sadarbībā ar Japāņu valodas un kultūras studiju „Gengo”.Izstāde veltīta Japānas dabai – tās daļa japāņu valodas mācību iestāžu skolnieku foto novērojumi dažādos gadalaikos blakus HOKUSAI gravīru kolekcijai, kuru var uzskatīt arī par dokumentālās mākslas paraugu. Izstādē tiks izstādīta lieltabula MULTILINGVĀLĀ SASTATĀMĀ ĶĪMISKO ELEMENTU TABULA 100 VALODĀS. Interesentiem būs iespējams aplūkot arī tabulas digitālvariantu.
Sākotnēji 2008. gadā – Dmitrija Mendeļejeva gadā – tapa ideja pievienot topošajai japāņu valodas DABAS vārdnīcai arī ķīmijas elementu sarakstu. Radās tabula, kurā bija redzams ķīmisko elementu saraksts latīņu, latviešu, krievu, vācu, angļu, franču un japāņu valodās. Uzmanība tika pievērsta tikai tam, ka latīņu valodā nosaukumiem katrā valodā atšķirīgi piedēkļi, bet japāņu valodā tikai maza daļa elementu nosaukumu pierakstīta ar kandži, lielākā daļa – ar katakana alfabēta zīmēm – tā japāņi pieraksta svešvārdus. 2010. gada 28. jūnijā Japāņu valodas un kultūras studija „Gengo” ar šo tabulu piedalījusies Starptautiskajā ķīmiķu konferencē.
Izstādē būs aplūkojama arī Japānas prefektūru simbolu tabula – gan grafiskie ģerboņsimboli, gan dabas simboli, kas jau izsenis ir raksturīgi Japānas kultūrai. Arī šai lieltabulai pieejams digitālais variants, kas septembrī tiks papildināts ar ģeogrāfiskajām vienībām – galvenajām salām mazajiem arhipelāgiem, kalniem, upēm, ezeriem, līčiem u.c.
Darbs vēl aizvien turpinās. Tiek pētīti Japānas vietvārdi, iecerētas lieltabulas – skaitāmtabula, atslēgtabula, On tabula, veco On tabula, fonētiķu tabula un daudz citu radošu projektu.
Izstāde aplūkojama 1. stāva izstāžu zālē, atklāšana 1. septembrī plkst. 12:00.
Laipni aicināti Latvijas Dabas muzejā – Rīgā, K. Barona ielā 4!
Ieejas maksa:
Pieaugušajiem – 0.50 Ls;
Pensionāriem, studentiem, skolēniem - 0.30 Ls;