Merry Christmas Mr. Lawrence
戦場のメリークリスマス (Senjou no Merii Kurisumasu / Furyo) (Priecīgus Ziemassvētkus Lorenca Kungs)
Plakāts: Merry Christmas Mr. Lawrence Valsts: Anglija / Japāna
Gads: 1983
Žanrs: Drāma / Karš
Filmas garums: 124 minūtes
Valoda: Japāņu / Angļu
Iznākšanas datums: 28.05.1983.
Pievienota: 03.01.2009.
Atslēgas vārdi: Draudzība / Vardarbība / Psihopātija / Noslēpums / Cietums / Zobens / Sala / Vēsture / Karš / Militārisms / Nepatiesi apsūdzēts / Pašnāvība / Šaujamierocis / Tiesa

Skatītāju Vērtējums:


Stāsts

Ir Otrais Pasaules karš, 1942. gads. Džavā (Indonēzijas salā), tiek turēti vairāki Japāņu armijas gūstekņi.

Šos gūstekņus uzrauga vietējās militārās personas kapteiņa Jonoi (Ryuichi Sakamoto) vadībā.

Gūstekņu nometnes vadītājs ir seržants Hara (Takeshi Kitano), kuram izveidojušās labas attiecības ar kādu no gūstekņiem – Britu armijas virsnieku Džonu Lorencu (Tom Conti).

Lorencs ir miermīlīgs cilvēks, kurš labi iemācījies runāt japāņu valodā, tāpēc vairākās situācijās kalpo kā saziņas līdzeklis starp Japānas militāristiem un gūstekņiem.

Lietas nometnē sāk krasi mainīties, kad tiek ievests jauns gūsteknis, izcils Britu armijas kareivis Džeks Seliers (David Bowie)...

Komentārs

Filma, kurā satiekas vairāki, manuprāt, ģeniāli cilvēki, tajā skaitā no austrumu puses Takeši Kitano, lieliskais aktieris-komponists Ruiči Sakamoto un režisors Nagisa Ošima, bet no rietumu puses Deivids Bovijs un Toms Konti.

Komunikācija starp kultūrām (pasaulēm) un cilvēkiem. Tā ir galvenā tēma, kuru Ošima apspēlē šajā darbā, neizceļot ļaundarus un upurus, bet gan parādot cilvēku daudzpusību.

Tā nav stereotipiska kara filma. Šeit nav asiņainas cīņas, labie un ļaunie, uzvarētāji un zaudētāji. Šeit ir cilvēki, kuri atrodas noteiktā vēstures laika posmā, pildot noteiktus uzdevumus, izdzīvojot savu dzīvi ar saviem uzskatiem par dzīvi.

Konti attēlotais Lorenca kungs ir kā mediators starp divām pasaulēm, pats reizēm īsti nesaprotot kurā pasaulē viņš vēlas būt. Arī Kitano attēlotais Hara ir viens no spožākajiem otrā plāna tēliem. Un ne jau par velti visa pasaule brīnījās par šo īsa auguma vienkāršo japāni, kurš savā lomā ielika sirdi un dvēseli, paliekot neskaitāmu Rietumu cilvēku atmiņās ar savu grimasi no filmas pēdējām minūtēm.

Interesanti arī ir tas, ka filmā sastopas divas mūzikas industrijas superzvaigznes, attiecīgi Sakamoto un Bovijs. Patiešām ir grūti pateikt to, ka šie cilvēki nav rūdīti aktieri. Gan Bovijs bravūrīgai Seliera lomai, gan Sakamoto iejūtīgā, bet bargā japāņu virsnieka lomai ir patiešām piemēroti.

Filmas stāsts ir balstīts uz darbiem, kurus sarakstījis Lautens van der Posts, kas savulaik bijis kara gūsteknis.

Skaņu celiņā ietvertā Sakamoto kompozīcija, kurai nosaukums ir tāds pats kā filmai, kļuva par visā pasaulē atzītu skaņdarbu, kuru vairāki mūziķi vēl joprojām izpilda un veido jaunas versijas.

Filma ir krāsaina un atmiņā paliekoša, tomēr ir pāris negatīvās iezīmes. Viena no tām varbūt brīžiem saraustītais filmas stāstījums un nesabalansētais ainu ritlaiks.

Ar to vēlos pateikt, ka pāris ainas par Selieru likās pārāk garas un garlaicīgas, tajā pat laikā daļa skatītāju noteikti vēlētos nedaudz vairāk ielīst citu tēlu dzīvēs.

Tas un varbūt vēl pāris nelielas piezīmes noņem filmas ļoti augsto vērtību, tomēr joprojām to uzskatu, par obligāto darbu Japānas vēstures un vēsturiskā kino cienītājiem, kā arī manā gadījumā šo aktieru darba cienītājiem.

Redaktora Vērtējums
7 no 10 ballēm
Kadrs no filmas: Merry Christmas Mr. Lawrence

Kadrs no filmas: Merry Christmas Mr. Lawrence

Kadrs no filmas: Merry Christmas Mr. Lawrence

Kadrs no filmas: Merry Christmas Mr. Lawrence

Kadrs no filmas: Merry Christmas Mr. Lawrence
Nagisa Oshima
(Režisors)


David Bowie
(Aktieri)


Takeshi Kitano
(Aktieri)Tom Conti
(Aktieri)


Yuya Uchida
(Aktieri)


Ryuichi Sakamoto
(Aktieri)


Ryuichi Sakamoto
(Komponists)Komentāri Atpakaļ

Atsauksmes datu bāzē: 592
Meklēt atsauksmi:
Laikrādis:

Šodien ir: 2024. gada
16. jūlijs

Ziņu Arhīvs
Jaunpievienotās filmas:
Crows Zero II
Woochi: The Taoist Wizard
Happy Flight
My Darling Is A Foreigner
Instant Numa
Sadarbības Partneri:
Follow amdblv on Twitter
Jaunpievienotās personas:
Takeshi Kitano
Tomoyuki Tanaka
Shinobu Terajima
Masamune Shirow
Aoi Miyazaki
Drīzumā:
Welcome To The Space Show (Japāna)
Iesakām:
Bittersweet Life, A (Koreja)
Bittersweet Life, A
©AMDB 2004-2015


Valid RSS
Valid HTML 4.0 Transitional
[Valid CSS]

Par AMDB | Autori | Autortiesības | Atribūtika | RSS | Galvenā