Valsts:
Japāna
Gads: 1968
Žanrs:
Piedzīvojumu Filma / Animācijas Filma Filmas garums: 82 minūtes Valoda: Japāņu
Iznākšanas datums: 01.07.1968.
Pievienota: 04.03.2007. Atslēgas vārdi: Draudzība / Pārdabiskums / Nodevība / Burvis / Maģija / Dēmons / ZobensSkatītāju Vērtējums:
Stāsts
Kādu dienu, pastaigājoties, jaunais puisis Horus, uzduras uz gigantisku akmens cilvēku. Šis milzis mokās sāpēs, un tieši Horus palīdz tās novērst.
Izrādās milža mugurā ir iesists zobens. Horus izvelk šo zobenu, vēlāk uzzinot, ka tas ir leģendārais "Saules Zobens".
Pēc neilga laika Horus dzīvē notiek dramatisks pavērsiens – mirst viņa tēvs. Bet pirms nāves tēvs lūdz dēlam uzmeklēt ciematu, kuras ir viņa patiesās mājas.
Izrādās, ka neilgi pēc Horus dzimšanas, ciematam uzbruka ledus dēmons, kurš cilvēkos kūdījis naida sajūtas, tāpēc tēvs ar jaundzimušo Horusu pametis ciematu.
Paklausot tēva pirmsnāves stāstam un vēlmei, jaunais Horus dodas uzmeklēt savas dzimtās mājas, pie rokas turot Saules Zobenu, mazais varonis ir gatavs stāties pretim ledus dēmonam...
Komentārs
Pieņemu, ka daži no jums domā, kāpēc gan es skatījos tādu vecu un aizmirstu animācijas filmu. Atbilde ir viennozīmīga, tāpēc, ka pie tās strādājis nu jau cilvēks – leģenda Hajao Mijazaki (Hayao Miyazaki). Patiesībā šīs animācijas dzinējs bija Mijazaki kopā ar Takahatu Isao, kur, tolaik jaunais, Mijazaki strādāja pie ainu dizaina, bet Takahata sēdēja režisora amatā.
Filma izlaista Toei Doga studijā, kura savulaik bija viena no vadošajām Japānas animācijas studijām.
Veidotāju komanda dabūja ne mazums laika pavadīt cīnoties ar studijas birokrātiju. Viena no cīņām bija par filmas ritlaiku, kurš no sākuma bija paredzēts divas stundas (nedzirdēti garš tam laikam). Cīņa tika zaudēta un Takahatam nācās piekāpties studijas vēlmēm, izgriežot 30 minūtes no kopējā ritlaika.
Kad filma 1968. gadā iznāca uz ekrāniem, kino teātros tā dzīvoja tikai desmit dienas, pēc kurām to izņēma no apgrozības, un Takahata tika pazemināts amatā. Šī animācijas filma bija par sarežģītu tam laikam, jo visi bija pieraduši pie Disneja un citām vieglām filmiņām.
Tomēr "Great Adventure Of Horus" palika dzīvojam. Tas kļuva populārs studentu vidū, un šai filmai parādījās fanu klāsts.
Interesanti ir redzēt, kā veidojās mūsdienu anime, un šajā darbā mēs vēl skaidri varam saskatīt valdošo sajaukumu, un ir acīmredzami, ka agrīnie anime darbi, sevī ietvēra pamatīgu Rietumu animācijas filmu iespaidu.
Kā jau vairākās kritiķu recenzijās pieminēts, arī manā skatījumā, šeit ir velkamas paralēles ar Disneja darbiem – jautri runājoši dzīvnieki - galvenā varoņa kompanjoni, muzikālais priekšnesums, un citas pazīstamas lietas.
Filmiņas mērķauditorija ir bērni, tāpēc viss pasniegts vienkārši un saprotami. Galvenais varonis Horus, viņa draudzene Hilda un ļaunais dēmons Grunvalds. Viss liekas vienkārši. Bet kā jau iepriekš minēju, filmai ir vairāki zemteksti, un komplicēti varoņi. Viens no tiem Hilda...
Vairākās vietās šis darbs minēts kā aizsākums mūsdienās jau pieņemtajām komplicētajām anime filmām.
Protams, ka skaņa un attēla kvalitāte vairs neatbilst mūsdienu prasībām, tomēr jāņem vērā, ka filma ir gandrīz četrdesmit gadus veca, un joprojām baudāma.
Tajos laikos, pie filmas strādājuši milzīgs kvantums cilvēku, vairāki tūkstoši un filmas veidošana aizņēma trīs gadus.
Ko kopumā var teikt? Tā ir klasika, tiem kam tā interesē, darbs ir rekomendējams, bet tie, kas pieraduši pie mūsdienu kvalitātes, par šo ir jāaizmirst.
Redaktora Vērtējums
6 no 10 ballēm
|




 |